Czy warto kupować mieszkania bez sprawdzenia wysokości czynszu? – ARIA Development – deweloper wieliszew, deweloper legionowo, deweloper łomianki, mieszkania wieliszew, mieszkania łomianki, mieszkania legionowo
Aktualności

Czy warto kupować mieszkania bez sprawdzenia wysokości czynszu?

By maj 2019wrzesień 2020No Comments

Eksperci z rynku nieruchomości oceniają, że miesięczny czynsz w Warszawie za m. kw. waha się od 8 zł. na starych zasobach do 12-14 zł. w nowej inwestycji z mediami. Nawet cena 14 zł. nie jest obecnie wygórowana, ale zależy ona przede wszystkim od wielkości nieruchomości i standardu. Zakładając, że średni miesięczny czynsz w Warszawie obecnie wynosi 10,5 zł. za m. kw., to przy najczęściej pożądanym przez kupujących metrażu, czyli 50 m. kw., będzie on na wysokości 550 zł. Dla większości to akceptowalne stawki, ale dla osób kupujących na kredyt, perspektywa większych opłat może skutecznie zniechęcić do zakupu mieszkania. Budżet musi być przemyślany i odpowiednio zaplanowany, tak żeby uwzględniać miesięczne wydatki związane z mieszkaniem, jak i ratę kredytu. 

Rozbieżności w czynszach na terenie Warszawy są potężne. Zdarza się, że utrzymanie kawalerki na Ursynowie jest droższe niż ponad 45-metrowego mieszkania na Okęciu, Białołęce czy Targówku. Dlatego przed zakupem mieszkania warto sprawdzić w spółdzielni lub wspólnocie mieszkaniowej wysokość średnich miesięcznych opłat. Takie informacje można również znaleźć na forach internetowych dotyczących wybranej nieruchomości. Przykładowo, na Ursynowie przy metrze można znaleźć mieszkania o powierzchni 30 m. kw. z opłatami ok. 450 zł. miesięcznie, a już na Pradze za tę samą powierzchnię zapłacimy 300 zł. 

W dzielnicy Bielany i na Ursynowie ze względu na rozwój infrastruktury, metro, a także modę, trudno jest znaleźć nisko czynszowe lokale. Z kolei w najmodniejszej części Woli płaci się nie mniej niż 14 zł. za m. kw., a w starszym budownictwie mieszkania są obłożone opłatą co najmniej 10 zł. za m. kw. Najdrożej oczywiście będzie w Śródmieściu, na Mokotowie i Żoliborzu.

Nieco mniejsze opłaty niż w dzielnicach centralnych będą na Białołęce, Ursusie i Wawrze, a zdecydowanie najmniejsze są w lokalizacjach podmiejskich takich jak: Pruszków, Piaseczno, Legionowo, Jabłonna, Łomianki czy Wieliszew. Czynsze na Osiedlu Natura w Wieliszewie zaczynają się już od 5 zł. za m. kw., a średni czynsz z opłatami za media wynosi 6,5 zł., a więc za kawalerkę lub większy lokal będziemy miesięcznie płacić prawie 3-krotnie mniej niż w dobrej lokalizacji przy metrze na warszawskim Ursynowie. Niskie opłaty na Osiedlu Natura mieszkańcy zawdzięczają m.in. nowoczesnym instalacjom i inteligentnym rozwiązaniom w częściach wspólnych jak fotokomórki na klatkach, oświetlenie typu LED na całym osiedlu itp.

Na czynsz za mieszkanie składają się zarówno opłaty związane z utrzymaniem nieruchomości oraz za media, które są zależne od zużycia i cen dostawców mediów, więc żadna wspólnota ani spółdzielnia nie ma wpływu na ich wysokość, a jedynie rozlicza faktyczne koszty mediów czy śmieci. Tym samym ma znaczenie z jaką administracją współpracuje zarząd wspólnoty lub deweloper, gdyż ma ona rzeczywisty wpływ na koszty eksploatacyjne osiedla tzn. stałe umowy serwisowe i działania optymalizujące w poszczególnych obszarach funkcjonowania nieruchomości jak monitoring, ochrona, konserwacja itd. Należy też pamiętać, że wymiar czynszu zwiększają opłaty za zarządzanie oraz wysokość wyznaczonego funduszu remontowego, który może wynosić mniej niż 1 zł, jaki i nawet 5-6 zł za m. kw. O ile w nowym budownictwie opłata będzie bardzo niska, o tyle w starszym budynku fundusz remontowy może podnieść wysokość czynszu o kilkaset złotych.

Aby uniknąć konsekwencji wiążących się z powiedzeniem „mądry Polak po szkodzie (zakupie)”, warto pamiętać o wysokości czynszu przy nabywaniu nowego mieszkania zarówno na rynku pierwotnym i wtórnym, bez względu na to, czy ktoś chce zamieszać w bliskości Kampinoskiego Parku Narodowego w Łomiankach, Zalewu Zegrzyńskiego w Wieliszewie, metra na Ursynowie, czy Pałacu Kultury w Śródmieściu.

Zespół analiz ARIA Development

   Przed wyrażeniem poniższych zgód zapoznaj się z informacjami o przetwarzaniu danych osobowych klikając Tutaj

   Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez ARIA WRC Development Sp. z o.o., Sp. K. w celach marketingowych w tym m.in. dla informowania o aktualnej ofercie.
   Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez ARIA WRC Development Sp. z o.o., Sp. K. telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących tj. telefon, poczta e-mail dla celów marketingowych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 16 lipca 2014 r. Prawo telekomunikacyjne.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji handlowych od ARIA WRC Development Sp. z o.o., Sp. K. w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną o treści marketingowej.